Slovník pojmov


 • Vyplnenie pier – Primárnym cieľom vyplnenia pier je vyhladenie vrások a rýh, tvarovanie pier, aby boli plnšie, zvodnejšie. Na korigovanie veľkosti a tvaru pier existuje niekoľko riešení, ako napríklad plnenie kyselinou hyalurónovou, alebo vloženie implantátu do pier.
 • Biorevitalizácia – Je ošetrenie kože kyselinou hyalurónovou a / alebo materiálom z organického kremíka, a ďalšími pridanými účinnými látkami (vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty atď.). Aplikujú sa mezoterapeutickou metódou do príslušnej vrstvy kože. Účinne sa môže aplikovať na vlasy, tvár, telo, pri rôznych príznakoch.
 • Celulitída – Najčastejšou príčinou celulitídy je funkčná porucha krvného a lymfatického obehu. Cez vlásočnice sa medzi bunky uvoľňuje viac tekutín, spomalí sa ich resorpcia a transport, čo vedie k edému. Až 95 % žien má celulitídu, či už sú mladé alebo staršie, chudé alebo plnoštíhle. Cukor, ktorý naše telo nespotrebuje, sa ukladá v kožných bunkách vo forme tuku, a nahromadí sa v spojivových tkanivách. Tieto bunky - zásobníky energie - sa napučiavajú a pomaly sa začnú vydúvať smerom k povrchu pokožky. Znižuje sa tiež elasticita spojivového tkaniva, čo vedie k nerovnosti pokožky. Jej odstránenie je náročná úloha, a popri správnej výžive a pohybe, stojí za to nasadiť aj nejaký druh liečby na dosiahnutie správneho výsledku.
 • Ochrana pred svetlom - Pred škodlivými lúčmi slnka je nútená každá živá bytosť sa nejakým spôsobom chrániť. Kožné bunky sú schopné do určitej miery sa regenerovať, slnečnými lúčmi poškodenú DNA sa organizmus snaží korigovať počas nočného odpočinku. Regeneračný proces má však obmedzenia, preto je dôležité používať krémy na ochranu proti slnečnému žiareniu s vysokým ochranným faktorom. Ak si sa stratila v mori krémov nachádzajúcich sa na trhu, my poznáme najlepšie riešenie!
 • Exfoliácia – Tiež známa ako píling, je v podstate bezpečné a účinné ošetrenie zrohovatelých vrstiev pokožky chemickou metódou. Exfoliáciou sa povrch pokožky obnovuje, jej celkový vzhľad bude jasnejší a rovnomernejší. Exfoliačné produkty rozlišujeme na základe hĺbky ich prieniku. V závislosti od stupňa olupovania sú najčastejšie exfoliačné produkty s obsahom ovocných kyselín (AHA) alebo kyseliny trichlóroctovej (TCA). Výrobky s ovocnými kyselinami môžu používať aj kozmetičky, zatiaľ čo silnejšie kyseliny len dermatológovia. Je veľmi dobre použiteľná na liečbu mnohých kožných problémov, ako je vyhladenie vrások, napínanie, odstránenie pigmentových škvŕn a akné alebo jaziev po akné, alebo na odstránenie doteraz ťažko liečiteľných strií.
 • Kyselina hyalurónová - Ide o absorbovateľný, prírodne identický materiál. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského tela: viaže vodu, zvlhčuje a vypĺňa pokožku. Najčastejšie vypĺňané oblasti: vrásky okolo očí a úst (stračie nôžky a fajčiarske vrásky), nasolabiálne ryhy (nosovoústna ryha, vrásky smiechu) a kútiky na ústach (marionetové vrásky), ako aj vnútorné jazvy a pery. Pomocou kvalitných prípravkov s kyselinou hyalurónovou je možné účinne korigovať kruhy pod očami, aj zapadnuté očné oblasti, a je možné ľahko vykonať úplné injekčné napnutie tváre (tekutý lifting). Je účinnou zložkou produktového radu Belotero®.
 • Hydroxyapatit vápenatý – Prirodzený, plne absorbovateľný materiál, ktorý po vstreknutí do pokožky postupne stimuluje novotvorbu kolagénu. Je účinnou látkou produktu Radiesse®.
 • Kanyla – Dlhšia ihla s tupým zakončením, ktorá sa používa pri vypĺňaní vrások. Používa sa aj pri vyplňovaní veľkých plôch, pretože okrem jedného zavádzacieho bodu nevyžaduje viac perforácií kože. Ostrou, krátkou ihlou sa pokožka v danom bode prepichne, a tým istým otvorom sa kanyla zavedie. Teda je možné z toho jedného bodu dosiahnuť plochu zodpovedajúcu dĺžke kanyly. Nepoškodzuje dotknuté tkanivá, pretože kvôli svojmu tupému koncu sa jemne a šetrne kĺže pod kožou, minimalizuje celkové riziká spojené s injekciou. Možná je bezbolestná aplikácia na tvári, na perách, na krku, v dekolte, aj na rukách.
 • Kolagén – Proteín spojivového tkaniva, ktorý predstavuje 30% bielkovín v ľudskom tele, a 70% bielkovín v koži. Kolagén, ktorý sa nachádza v našom tele, plynutím času starne a znižuje sa jeho funkčnosť. V dôsledku toho sa koža stenčí, ochabne, ovisne, a na tvári, na krku a v dekolte sa objavia najprv slabo viditeľné a potom stále hlbšie vrásky.
 • Lifting – Zdvihnutie pokožky sa uskutoční podnietením a indukciou kolagénu. Robíme to výplňovou látkou Radiesse, ošetrením ultrazvukovým prístrojom Ultherapy alebo resorpčnými vláknami. Zdvihnutá pokožka sa stáva napnutou, bez vrások, a prechodne sa zastaví starnutie.
 • Mezoterapia Mezoterapia má asi pol storočnú históriu. Intenzívne ošetrenie proti starnutiu, ktoré sa môže aplikovať na pokožke tváre, krku, dekoltu aj celého tela (vlasy, miestne tuky, napnutie kože na lokálnej úrovni). Mezoterapia je séria procedúr založená na technike viacerých injekcií, ktorá sa používa v postupnosti ošetrení, ktoré zodpovedajú potrebám liečenej oblasti. Mezoterapeutické ošetrenie nie je jednorazovým riešením na rôzne problémy, pretože sa má aplikovať na tvári týždenne, na tele každé dva týždne, v závislosti od regeneračného cyklu danej časti tela. Jej aplikácia sa realizuje ako kúra, ktorá by sa mala opakovať každoročne. Zavedené komplexné účinné zložky revitalizujú danú oblasť. Mezoterapeutické procedúry vykonávajú lekári aj kozmetičky. Rozdiel spočíva v tom, že injekciu do kože môže podávať výlučne iba lekár, pretože si to vyžaduje anatomické znalosti.
 • Zákrok vykonaný ihlou V ošetrovanej oblasti sa účinné látky aplikujú pod pokožku v tesnej, niekoľko milimetrovej blízkosti pomocou krátkej a tenkej mezoterapeutickej ihly. V dôsledku vpichnutí sa zintenzívni funkcia imunitného systému, vzniknuté „zranenie“ sa totiž telo snaží vyliečiť, bude teda produkovať kolagén, elastín a iné prvky tvoriace spojivové tkanivá, a vytvorí sa nové, čerstvé tkanivo. Vzniknuté malé dierky sa veľmi rýchlo uzatvoria, slabé krvácanie o chvíľu prestane, pacient môže prakticky opustiť ambulanciu tak, že žiadne stopy po ošetrení nie sú viditeľné.
 • Zákrok vykonaný derma-rollerom Pomocou valčeka s množstvom ihličiek sa tvár „prevalčekuje“ z dvoch smerov, čím sa povrch pokožky „otvorí“. Tým je pokožka pripravená na prijatie účinných látok. Stopy po valčekovaní sú viditeľné trošku dlhšie ako pri ošetrení ihlou, ale pokožka sa regeneruje veľmi rýchlo. Roller stimuluje pokožku aj fyzicky, pretože malé zranenia spúšťajú prirodzené liečebné procesy tela, a aj v tomto prípade stimulujú produkciu kolagénu.
 • Organický kremík Prirodzená zložka spojivového tkaniva. Má regeneračný a antioxidačný účinok. Je to jedna z najdôležitejších základných zložiek mezoterapie. Je účinná aj samostatne, a zvyšuje tiež efekt pridaných účinných látok.
 • Pigmentová škvrna Farbu pokožke dodáva jej bielkovinová látka, melanín. Hyperpigmentácia je bežný stav pokožky, pri ktorom dochádza k nadprodukcii melanínu (prirodzeného kožného pigmentu) a následne sa objavujú na pleti tmavo hnedé škvrny. Je to veľmi častá anomália, ktorú môže vyvolať škodlivé slnečné žiarenie, hormonálne vplyvy, respektíve sa môže objaviť na jazvách po hojení, a v miestach rán.
 • Vypĺňanie vrások Vypĺňanie vrások je injekčná metóda, pri ktorej sa pomocou veľmi tenkej ihly alebo kanyly dostáva do pokožky plnivo, pomocou ktorého sa vrásky vyhladia, pery sa vyplnia, kontúry sa zjemnia. Vypĺňanie vrások je séria maximálne dvoch ošetrení, ktorých účinok trvá aspoň jeden rok.
 • Derma-roller (valček) Ručný plastový nástroj, malý valček osadený stovkami mikroihiel rovnakej veľkosti, ktorým sa prechádza po povrchu pokožky. Mikroihly umiestnené na valčeku v rovnakej vzdialenosti, mechanicky otvárajú ošetrovanú oblasť, takže po rolovaní môžu byť mezoterapeutické biorevitalizačné látky zodpovedajúce liečeným symptómom ľahko zavedené. Ošetrenie rollerom je schopné aj samostatne vyvolať fyzickú stimuláciu pokožky a indukciu kolagénu. Roller môže používať lekár aj kozmetička. Ošetrenie derma-rollerom je séria procedúr spolu s mezoterapiou alebo aj bez nej. Je dôležité poznamenať, že všetci výrobcovia odporúčajú valčeky na jedno ošetrenie, alebo pre čo najmenší počet ošetrení, pretože ihly sa mechanicky otupujú, a v prípade ďalšieho použitia majú skôr deštrukčný než priaznivý účinok.
 • SMAS Kožu a svalové tkanivo spája vrstva Superficial Muscular Aponeurotic System, čiže SMAS-vrstva (povrchový svalovoaponeurotický systém); pospája ich a poskytuje pre tvárové tkanivo pevný podklad. Vekom sa štruktúra tejto membránovej vrstvy zmení a to je príčinou uvoľnenia a ovisnutia kože. Rekonštrukciou štruktúry SMAS môže byť štruktúra tváre zásadne ovplyvnená, môže sa účinne vylepšiť a dosiahnuť trvalý efekt liftingu tváre. Pri face-lift ošetrení pracuje plastický chirurg v tejto vrstve. Z takzvaných neinvazívnych ošetrení dokáže túto vrstvu ovplivniť jedine nechirurgické, originálne ultrazvukové ošetrenie Ultherapy®.
 • Strie Príznaky sa zvyčajne vyskytujú po veľkých zmenách hmotnosti, alebo v dôsledku tehotenstva, alebo po prehnanom bodybuildingu. V tomto prípade sa stredná vrstva kože na dlhší čas natiahne. To spôsobuje rušivé pruhy, pretože koža stráca svoju elasticitu, spojenie medzi svalovými vláknami je prerušené, podkožné spojivové tkanivo nedokáže rásť rovnakou rýchlosťou ako horná vrstva kože, takže popraská alebo sa pretrhne. Strie sú teda fialové alebo červené pruhy kolmé na smer napnutia, ktorých sfarbenie neskôr prejde do perleťovo bielej. Samotnú slabosť spojivového tkaniva môže zvyšovať aj životný štýl s nedostatkom pohybu a nesprávna výživa, ale žiaľ, v pozadí môže stáť aj genetická predispozícia. Odstránenie už existujúcich príznakov je veľmi ťažké, výsledok je možné dosiahnuť výlučne lekárskym zásahom, viacnásobnými vhodnými pílingmi (fyzikálnymi a chemickými) a/alebo vyblednutie už existujúcich čiar možno dosiahnuť lekárskou mezoterapeutickou liečbou.
 • Ošetrenie Ultherapy® Vysoko intenzívny zaostrený ultrazvuk,- je technológia, ktorá sa pôvodne používala iba v diagnostike, ale niekoľko rokov sa používa aj v lekárskej estetike ako metóda spevňovania pokožky, pretože sa ukázala mimoriadne účinná pri omladzovaní tváre stimulovaním kolagénu. Prostredníctvom ošetrení môžeme za krátky čas dosiahnuť omladenie na celej tvári, v oblasti krku a dekoltu, respektíve v určitých oblastiach tela. Je to metóda s vyššími nákladmi, ale účinok trvá niekoľko rokov. Odporúča sa použiť namiesto chirurgického liftingu tváre, má rovnaké výsledky, ale bez rekonvalescenčnej doby, bez rizík a vedľajších účinkov.

Keresés